Wojciech Łopaciński - hotelarz z pasją
Wojciech Łopaciński - doradztwo hotelowe
DoświadczenieReferencjePublikacjeOfertaKontakt


 
 

Dania 2013

Kopenhaga to zimne, nordyckie miasto, które położone jest na dwóch wyspach: Zelandii i Amager. Jednak lokalizacja stolicy Danii nie szokuje, ponieważ Królestwo Danii rozciąga się na ponad 400 wyspach, połączonych siecią przepięknych mostów.  Jeden z nich, Storebæltsbroen jako pierwszy w świecie przekroczył, w 1997 roku, odległość między filarami 1,6 km i połączył oddalone o 13,5 kilometrów wyspy Zelandię i Fionę. O wadze połączeń mostowych mógłbym więcej napisać, jako mieszkaniec Torunia, gdzie powstaje dziś most przez Wisłę. Ale o tym innym razem.

Duńczycy na „morskich” budowach znają się nie lada, więc postanowili zaskoczyć turystów kształtem otwartego 22 marca Aquarium. Budynek przypomina fale morskie i składa się z 53 różnych akwariów, w których umieszczono 20 tysięcy ryb. Największe okazy sięgają 4 metrów i pływają w akwarium wypełnionym 7 milionami litrów wody. Ale to nie koniec atrakcji. Każdy, kto ma na to ochotę, może wziąć do ręki żywą rozgwiazdę, kraba czy małżę. Spotkanie z zwierzakami odbywa się pod okiem pracowników, którzy po angielsku opowiadają o ich życiu i upodobaniach. Można sobie łatwo wyobrazić jak przemawia to do wyobraźni dzieci. Ryby, woda, nawet morskie dźwięki dochodzą do zwiedzających dosłownie z każdej strony. Niekiedy maszeruje się, pod sufitem ze szkła, po szklanym dnie akwarium, mając po obu stronach wodę i wszędzie pływające ryby.

 

 

 

Dania to państwo mostów a Kopenhaga jest miastem rowerów. Po mieście porusza się ich więcej niż samochodów. Większość skrzyżowań jest dostosowana do ruchu rowerowego. Bicykle mają osobne pasy ruchu, parkingi i własną sygnalizację świetlną. Duńczycy jeżdżą jednośladami codziennie, w słońce, deszcz i śnieg. W wielkanocną niedzielę najpierw odśnieżano tu ścieżki rowerowe a potem zajęto się autami. Nawet latem panujący tu klimat morski trzeba uszanować i nie chcąc się przeziębić, lepiej aktywnie spędzać czas. 

Rowerem można dojechać wszędzie, np. do siedziby browaru królewskiego Carlsberg. Założona w 1847 roku warzelnia piwa należy obecnie do największych firm na świecie. Zlokalizowane w centrum Kopenhagi muzeum piwowarstwa jest nie tylko ciekawą lekcją historii tej firmy, ale i niesamowitą multimedialną podróżą przez świat piw. W specjalnie opracowanym, przez projektantów  i mistrzów browarnictwa, „pomieszczeniu aromatów” można poszukać swoich najulubieńszych zapachów i następnie odnaleźć je (ale tu dzieciom już musimy podziękować) w jednym z 40 produkowanych tu piwach.

Rowerem nie pojedziemy po Stroget, najstarszym i najdłuższym w Europie deptaku oraz po parku rozrywki, Tivoli. To tu właśnie nasze pociechy mogą wziąć udział w „rodzeniu się” misia. Dziecko wybiera sobie model pluszaka (uwaga: to bardzo ważny moment dla naszego portfela), jego kolor, ubranie, następnie imię, które wkładane jest do serca i zaszywane w klatce piersiowej osobistego już misia. 

 
Na koniec zostają nam dwa ważne pomniki: Hansa Christiana Andersena, który siedzi na przeciwko Kopenhaskiej Starówki i patrzy na ogród Tivoli i stworzonej przez niego, w baśni „Mała Syrena”, postaci syrenki. Bez zdjęcia syrenki nie powinniśmy opuszczać miasta.

 

Jeśli dodamy do tego opisu butelkę rocznikowego szampana Moet & Chandon z 1971 (mojego) roku, to będziemy mieli już komplet tegorocznych atrakcji wielkanocnych. Brązowy kolor, gęsta struktura i zapach kawy pomieszanej z karmelem. Wino po 42 latach leżenia dostało słodkiego aromatu i .. smaku. Dosłownie jakbyśmy pili starego Yquema… Ale najważniejsza informacja to taka, że to wino jeszcze  żyło. Choć korek nie wystrzelił, jak przy młodym winie, to psssssy-knął z dumą. W kieliszku cały czas musowały bąbelki a wino, według mnie, miało jeszcze trochę owocowego temperamentu i potencjału do leżenia. Polecam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 | Doświadczenie | Referencje | Publikacje | Oferta | Kontakt | English | Podróże
Copyright © 2009 Studio Reklamy ADGRAPE.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wojciech Łopaciński - doradztwo hotelowe.