Wojciech Łopaciński - hotelarz z pasją
Wojciech Łopaciński - doradztwo hotelowe
DoświadczenieReferencjePublikacjeOfertaKontakt


 
 

Rzym 2011

Rzym, 1 maja 2011 to msza święta beatyfikacyjna mojego kochanego papieża Jana Pawła II. W 2005 roku byliśmy tu razem z Lizą na jego pogrzebie a teraz postanowiliśmy wspólnie z dziećmi też stanowić część tego wydarzenia. Wracając zahaczyliśmy o Wenecję i Toskanię, wizytując starą włoską winnicę Frescobaldi.

Rzym 2011Ferrari TestarossaSpaghetti al nero di sepia

Rzym - wieczne miasto pięknie przywitało pielgrzymów zamykając dla ruchu kołowego główne turystyczne arterie miasta. Od samego Colosseum można było spokojnie środkiem ulicy dojść do samego Watykanu.

Forum Romanum, Kolumna Trajana, Wilczyca, Ołtarz Narodu i z tysiąc innych pięknych monumentów uśmiechało się do nas po drodze.

Ponieważ byliśmy z naszymi stonkami, to jednak kolejna porcja lodów okazywała się za każdym razem o wiele bardziej interesującą sprawą! No, może było coś, co potrafiło konkurować z lodami: obwoźne kramiki, z tandetnymi rzymskimi pamiątkami prosto z ...Chin.

Nie zdawaliśmy sobie oboje sprawy, że można na pełnym luzie, ze 20 razy w ciągu tego samego dnia, zachwycić się wiszącymi obrazkami papieży, Rzymu i Krzywej Wieży. Dylemat pomiędzy naszymi dziećmi pod hasłem: „co jest piękniejsze?” zostawał natychmiast rozwiązywany na drodze siłowej.

Fontana di Trevi  2011Scala di SpagnaVenezia 2011Bocca della Verità mniam mniamtroszkę winka?

Dzień po mszy beatyfikacyjnej, udało się nam w Watykanie uczestniczyć w audiencji Benedykta XVI. Było pięknie, choć już bez atmosfery, którą wywoływał Jan Paweł II.

  Beatyfikacja Jana Pawła IIPiazza San Pietro 2011Piazza San Pietro 2011BeatyfikacjaBasilica di San PietroBeatyfikacja

Piramida, Usta Prawdy, Fontanna di Trevi, Panteon i oczywiście pizzę, jedzone na okrągło i przez cały dzień dopełniły całości. Wszędzie mieliśmy blisko, bo mieszkaliśmy na ulicy Via San Giovanni in Laterano, która bezpośrednio przylegała do Amfiteatru Flawiuszy, czyli Colosseum.

Stąd idąc prosto ulicą Via dei Fori Imperiali dochodzi się do Piazza Venezia, na którym stoi największy (a dla mnie osobiście też najpiękniejszy) chyba pomnik w Rzymie, Monumento Vittorio Emanuele II, zwanym ołtarzem narodu.  Tu trzeba się już zdecydować czy iść dalej do leżącego w pobliżu Watykanu, Panteonu czy Fontanny di Trevi lub gdziekolwiek indziej. Mieszkaliśmy przez tydzień w wynajętym dwupokojowym mieszkaniu. Świetne rozwiązanie dla całej rodziny. Polecam stronę z takimi propozycjami na całym świecie: only-apartments.com

Piramida obok Porta San Paolo Scala di SpagnaRzym 2011Castel Sant'Angelo modele na schodach hiszpańskichBocca della Verità  Bocca della Verità

Krzywa Wieża w Pizie okazała się naprawdę krzywa, choć dzieci zainteresowały się nią przez 30 sekund a potem wykorzystały czas na szybką przebieżkę po kramikach, w poszukiwaniu kolejnych "cennych" pamiątek. Dobrze, że już przed wyjazdem określiliśmy maksymalną cenę jednej, na 1 EURO.

Krzywa Wierza w Pizzie Pizza 2011Krzywa Wierza w Pizziekrzywa wierza

Toskania to region winiarski. I takim się okazał, szczególnie podczas wizyty w jednej z najstarszych włoskich winnic. Frescobaldi robi wina od 150 lat.

aaa, to białe też robicieno to gdzie można kupić taką beczkę?FrescobaldiFrescobaldi 2011zakupy w sklepiku przy winnicyFrescobaldikolacja u Frescobaldiegobędziemy próbowalipiwniczka u Frescobaldiego

Wenecja jest miastem od samego początku zbudowanym na wodzie. Tramwaje zamiast jeździć po szynach, pływają po kanałach, a z niektórych domów wychodzi się wprost do łódki (jeśli wieczorem się ją tam oczywiście zaparkowało). Współczuję tym, co wracają z imprez zbyt mocno tanecznym krokiem...

W Wenecji polecam spanie przy samym Piazza San Marco. Na małej uliczce, na tyłach placu czyściutki i rodzinnie prowadzony przez familię Cadalisera, Bed & Breakfast zapewnił nam dobry nocleg i możliwość wieczornej pizzy z winem, przy bazylice: cadalisera.it

 Venezia 2011Venezia 2011Venezia 2011VeneziaVenezia- Piazza San MarcoVenezia 2011 Venezia 2011Venezia 2011Ferrari Testarossa

 

 | Doświadczenie | Referencje | Publikacje | Oferta | Kontakt | English | Podróże
Copyright © 2009 Studio Reklamy ADGRAPE.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Wojciech Łopaciński - doradztwo hotelowe.